Zapřené Generace: Obětovaní šampióni

Jiří Macků

Zapřené Generace: Obětovaní šampióni

Vyškrtnuti z historie, vymazáni z paměti

280 Kč


Skladem
Stav: antikvariát (dobrý stav)
Typ: kniha
Další údaje: Nakladatelství Jindřich Procházka - TYPO JP. Rok vydání: 2004. 310 stran.
Kód zboží: 9788090342507
Vynikající kniha, která pojednává o obdobích hokejové historie, o kterých se ve své době nesmělo příliš hovořit. Uznávaný odborník Jiří Macků dává možnost hokejovým fandům nahlédnout do hokeje protektorátních dob a také do neveselých let padesátých, kdy byla naše země připravena o zlatou poválečnou generaci.
Vždyť je to jenom sport... Oblíbené a často používané povzdechnutí, zvláště když chceme sami sebe přesvědčit, co znamená jedna nečekaná porážka našeho oblíbeného borce či milovaného týmu ve srovnání se všedními starostmi, nemluvě již s nekonečností vesmíru. Nepříznivý výsledek, jenž nás sice bude trápit druhý den při čtení novin, ale již počínaje třetím se začne propadat do historického zapomnění.

Jenže ve skutečnosti sport vždy byl nejen zábava a záliba nejširších vrstev, ale také nesporné politikum. Významné sportovní akce se staly místem návštěv i hlav nejvíc pomazaných. Králové, prezidenti, premiéři či ministři přebírají patronáty, konají čestné výkopy a vhazování, předávají poháry a medaile, objímají obdivované hrdiny svého národa. I když ve skutečnosti často přicházejí především proto, aby se v aréně ukázali a připomněli lidu.

Vrcholné soutěže se dokonce staly místem nejen sportovních konfrontací. Připomeňme například fašismem poznamenaný světový šampionát v kopané 1934, nacistickými symboly zaplavená sportoviště olympijských her 1936 v Garmisch-Partenkirchenu a Berlíně, nebo velmocenskými konfrontacemi ochuzené olympiády v Moskvě 1980 a Los Angeles 1984.

I v bohaté kronice našeho sportu je několik podobně dramatických záznamů. Zvláště černým písmem je do ní zaznamenána politická agrese, které byl po komunistickém puči, tzv. Vítězném Únoru, dlouhodobě vystaven čs. hokej. Způsob nelítostné likvidace týmu mistrů světa 1949, i když zasazené do celkového kontextu celého tragického období politických procesů, nemá na světě obdoby. Nemenší ostudou režimu zůstalo následné úmyslné zatajování jejich osudů, stejně jako jmen a úspěchů řady hráčů, kteří se rovněž zasloužili o do té doby největší hokejové úspěchy, nechtěli však mít nic společného s životem v totalitě.

O nich, o hráčích zapřených generací vyretušovaných z kronik, i obětovaných šampiónech, je tato kniha, která si dala za úkol přinést pravdivou výpověď o událostech a praktikách oněch let.