Vladimír Zábrodský - skutečný příběh hokejové legendy

David Lukšů, Aleš Palán

Vladimír Zábrodský - skutečný příběh hokejové legendy

649 Kč


poslední dva kusy skladem
Stav: antikvariát (dobrý stav)
Typ: kniha
Další údaje: Vydala: Česká televize v Edici ČT. Rok vydání: 2010. 315 stran. Vazba: Vázaná s přebalem, 145x205 mm. ISBN: 978-80-7404-040-5.
Kód zboží: 9788074040405
Životní a sportovní příběh muže, který se stal třetím nejlepším hokejistou 20. století hned za Haškem a Jágrem. Příběh Vladimíra Zábrodského vydá na strhující román. Takovým románem, navíc zcela autentickým a vyprávěným v první osobě je právě tato kniha.

Pouhé tři pokusy měla hokejová parta seskupená kolem Vladimíra Zábrodského na to, aby uspěla na mezinárodním poli. Po válce, do roku 1947 se vrcholné mezinárodní soutěže nepořádaly – v roce 1950 už byla většina reprezentantů ve vykonstruovaném procesu odsouzena k mnoha letům žaláře. Přesto v tomto krátkém mezidobí dokázali českoslovenští hráči dvakrát vyhrát mistrovství světa a získat stříbrnou medaili na olympiádě! Bez vůdčí úlohy Vladimíra Zábrodského, jeho skvělé střelecké potence a schopnosti koučovat z ledu celý tým, by byly tyto úspěchy evidentně mnohem skromnější...

Když se po letech, po slavném návratu českých hokejistů z olympiády v Naganu, pořádala anketa o hokejistu století, o prvenství dua Hašek-Jágr nemohlo být pochyb. Všechny naše ostatní skvělé hráče současnosti i minulosti ale překonal na třetím místě právě Vladimír Zábrodský.

Zábrodského kariéru přitom neprovázely jen světlé okamžiky. Několik jeho spoluhráčů zahynulo při leteckém neštěstí, jiní – včetně jeho bratra – emigrovali, on sám byl později zapleten do velké sázkařské aféry a téměř dva roky strávil prací v ostravských dolech. A zejména: dlouho zůstávala neobjasněna Zábrodského údajná role při likvidaci národního mužstva v roce 1950. Ještě nedávno se zdálo, že se pravdu nikdy nedozvíme. Vladimír Zábrodský, který více než čtyřicet let žije ve Švédsku, mlčel. Až nyní se jediný svědek, který může předložit víc, než pouhé dohady, rozhodl promluvit.