Fotbalová horečka

Nick Hornby

Fotbalová horečka

Nick Hornby

239 Kč


Skladem
Stav: antikvariát (dobrý stav)
Typ: kniha
Další údaje: BB Art. Rok vydání: 1992. 263 stran.
Jedna z nejúžasnějších sond do duše fotbalového fanouška. Hlavní hrdina knihy, a čtenář ani na chvilku nezapochybuje, že je to Hornby sám, se jako dítě zamiluje do Arsenalu a na Higbury (název stadiónu) najde druhý domov. Kniha popisuje život fanouška a řada z návštěvníků těchto sportovně laděných stránek se určitě s hlavním hrdinou ztotožní.

V jedenácti letech se Nick Hornby více méně omylem a proti své vůli ocitl na fotbalovém zápase anglické první ligy: Arsenal Londýn versus Stoke City. A jeho život se změnil. Navždy již měl záviset na vrtošivém sportovním štěstí milovaného fotbalového klubu. Bude Arsenal pokořen, či zvítězí? Nic není skvělejšího než krásný věšák pod břevno soupeřovy brány, nic potupnějšího než vlastňák. Fotbalová horečka, v pořadí druhý román Nicka Hornbyho, se stal záhy po svém vydání v roce 1992 pro anglické fotbalové fanoušky kultovní knihou. A těm, kdo ještě nefandili, otevřel Hornby oči a poslal je do fronty na lístky. Ale nebyl by to Hornby, aby jeho kniha Fotbalová horečka, nebyla zároveň ještě o mnohém jiném. O dospívání malého rozházeného znuděného kluka v mladého muže, o životě na dusném předměstí metropole, o sexu, o smrti.

Hornbyho literární mistrovství je zábavné, nenápadné, nevnucuje se. O to je však cennější. Stejně jako ve svých dalších knihách Všechny moje lásky či Jak na věc použil Hornby i ve Fotbalové horečce zdánlivě banální téma, aby vytvořil silný, citlivý, generačně platný a humorem jiskřící příběh.