Stadión: LOH '80 - Mimořádné číslo k Letním olympijským hrám v Moskvě 1980 (34/1980)

Oldřich Žurman a kol.

Stadión: LOH '80 - Mimořádné číslo k Letním olympijským hrám v Moskvě 1980 (34/1980)

189 Kč


Skladem
Stav: antikvariát (jako nové)
Typ: kniha
Další údaje: Vydalo nakladatelství Olympia v roce 1980. 32 stran.
Speciální číslo slavného časopisu Stadión věnované letním olympijským hrám 1980 v Moskvě. Na třiceti dvou stránkách se nepokouší přinést kompletní statistiky her, namísto toho ve formě novinových článků a rozhovorů mapuje nejsilnější příběhy.

Z důvodu bojkotu olympiády ze strany Západu se her zúčastnilo pouze osmdesát zemí, nejméně od roku 1956. Kvůli sovětské invazi v Afghánistánu chyběli v Moskvě reprezentanti USA, SRN, Japonska a dalších velmocí. I proto dominovali sportovci z východního bloku v čele se Sovětským svazem. Domácí gymnasta Alexandr Diťatin získal osm medailí včetně tří zlatých, českoslovenští sportovci si odvezli čtrnáct cenných kovů.

Československo, které do Moskvy vyslalo dosud největší výpravu 211 osob, vybojovalo v omezené konkurenci dvě zlaté, tři stříbrné a devět bronzových medailí. O zlato se zasloužili vzpěrač Ota Zaremba v hmotnostní kategorii do 100 kilogramů a fotbalisté. Stříbro přidali diskař Imrich Bugár, běžkyně Jarmila Kratochvílová a družstvo pozemních hokejistek.

Bronz získali gymnasta Jiří Tabák, boxer Ján Franek, judista Vladimír Kocman, vzpěrač Dušan Poliačik, zápasníci Dan Karabin a Július Strnisko, veslařský dvojskif Zdeněk Pecka s Václavem Vochoskou, družstvo silničních cyklistů Michal Klasa, Vlastibor Konečný, Alipi Kostadinov a Jiří Škoda a tým dráhařů Teodor Černý, Martin Penc, Jiří Pokorný a Igor Sláma.