Na takové čtení by měl být člověk připraven. Ale jak se připravit na události, které mění osudy lidí mnohdy během krátkého, prchavého okamžiku? Je psáno, že "Nevíme dne ani hodiny". Mnoho příhod, popisovaných v této knížce, by nevzniklo, kdyby… A to je to nepředvídatelné.
Autor několik let působil jako sportovní redaktor v Čs. rozhlase, pracoval ve sportovní rubrice Svobodného slova a potom dvacet pět let jako sportovní redaktor-komentátor v Československé televizi. Má za sebou několik set přímých přenosů, především ze závodů ve skocích na lyžích a sjezdových i běžeckých disciplínách, cyklistice, gymnastice i mnoha dalších sportech. Pracoval na Olympijských hrách v Grenoblu, Innsbrucku, Sapporu, Sarajevu, Moskvě, Soulu. Komentoval devatenáct ročníků skokanského Intersportturné, patnáct ročníků cyklistického Závodu míru…
Publikoval v mnoha denících i časopisech, napsal několik scénářů (např. Milión schodů do nebe o J. Raškovi, dokument z pobytu na Kavkaze), redakčně se podílel na knize Václav Žilka: Jak se dělá muzikant.
Materiál na tuto knihu autor sbíral několik desítek let bez ambicí, které ke zpracovávání podobné tematiky vedou bulvární tisk. Proto snad čtenář pozná, že hlavním motivem byla vzpomínka na ty, bez nichž by vítězové, o nichž se píší dějiny, nebyli tak slavní a bohatí. Pády, prohry a bouračky, ve všech smyslech těch slov, přece mohou potkat kohokoliv. Osud si však často vybírá hodně nemilosrdně především mezi obdivuhodnými lidmi. Takových je v této knize víc než tisícovka.
Sport je život, život je radost i smutek a smutek zákonitě doprovází i sport. Bohužel, bohudík... Lidstvo to zná od samého začátku. Výhry a prohry, naděje a zklamání jdou vždy vedle sebe. I když v daleké minulosti se dnešním sportům podobná činnost nenazývala sportem. Byla to nevědomá a později vědomá příprava na boj a lov. Se svými přednostmi i riziky.