Pohádka o Raškovi

Ota Pavel

Pohádka o Raškovi

119 Kč


poslední kus skladem
Stav: nové
Typ: kniha
Další údaje: Nakladatelství Olympia. Rok vydání: 1974. 36 stran.
MOMENTÁLNĚ VYPRODÁNO. Legendární povídka spisovatele Oty Pavla, který literárně zvěčnil první historickou zlatou medaili ze zimních olympijských her, kterou pro Československo vybojoval v roce 1968 skokan na lyžích Jiří Raška. I díky ní se stal Raška nesmrtelným.
Kdo má smysl pro pořádek a pečlivě srovnanou knihovnu, neměl by knížku Oty Pavla "Pohádka o Raškovi" kupovat, protože - ale to pozná až po přečtení - nebude vědět, kam ji vlastěn zařadit.

Mezi dětské knížky? Těžko. Dětem ji - právě že po přečtení - půjčí jen s podmínkou, že nebudou muchlat stránky, a velice těžko ji budou od dětí získávat zpátky, protože je to knížka pro děti a pohádka a pravda současně a lehkovážnému kupci této knihy vzniknou další náklady:
a, na lyže pro syna či dceru (pokud možno kouzelné)
b, na vázání typu Marker, které vyrábí v přidružené výrobě Filmové Studio Barrandov.
c, a na další lyžařské příslušenství
d, včetně pletené čepice
e, a vosků
f, a sněhu a skokanského můstku.

Ze všech těchto důvodů je nutno knížku Oty Pavla "Pohádka o Raškovi" jako knížku pro děti rozhodně odmítnout, protože její autor bez zábran smísil fakta o skvělém skokanovi Jiřím Raškovi a o jeho vítězství nad sebou samým a zlaté medaili na olympijských hrách s výmysly, které jeho dílo řadí ke knihám vhodným pro chvíle, kdy:
a, nemůžete usnout,
b, bolí vás zuby a chcete zapomenout, že vás bolí zuby,
c, a vůbec chcete zapomenout na starosti a chcete, aby vám chvíli bylo dobře...

Znám jenom jednu knížku, která se "Pohádce o Raškovi" Oty Pavla vzdáleně podobá. Je to "Klabzubova jedenáctka" a napsal ji autor, který právě tak jako Ota Pavel miloval sport. Eduard Bass.